RSS
 

Coconut muffins – muffiny bardzo kokosowe!

09 mar

Dziś po tygodniowej późnej zmianie w pracy mam chwilę, aby usiąść przed komputerem i wrzucić przepis na muffiny, które piekłem w poniedziałek, choć bardzo słoneczna pogoda bynajmniej nie zachęca do siedzenia w domu :)

Składniki:100ml mleka kokosowego
0,5 szklanki wiórków kokosowych
1 jajko
3/4 szklanki mąki
0,5 szklanka cukru kryształu
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki olejku kokosowego
1 łyżeczka cukru wanilinowego
…. Ingredients:100ml coconut milk
0.5 cup of grated coconut
1 egg
3/4 cup flour
0.5 cup of white sugar
0.5 tsp. of baking powder
3 tbsp. of coconut oil
1 tsp. of vanilla sugar

W tym przepisie, aby podkreślić smak kokosu w muffinach, tam gdzie było to możliwe, użyłem składników pochodzących z kokosu – mleczko kokosowe, olejek kokosowy, wiórki kokosowe. Podziałało! Jedząc muffina ma się wrażenie, że się wgryza w kokos (w miąższ oczywiście).
Jak zwykle, wymieszaj suche składniki z suchymi, mokre z mokrymi, po czym połącz wszystkie razem, przełóż ciasto do blachy i włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 20 minut lub do suchego patyczka. Smacznego!

In this recipe, to highlight the coconut flavor in the muffins, where it was possible, I used coconut ingredients – coconut milk, coconut oil, grated coconut. And tt worked! While eating a muffin you get the impression of biting into the coconut (in the the flesh, not the shell of course).
As usual, mix the dry ingredients, then wet, then combine all together, put the dough into a plate and place in oven preheated to 200 C degrees for 20 minutes or until dry stick. Enjoy it!

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Na zdrowie

    9 marca 2014 o 18:19

    Może pogoda nie zachęca do wyjścia, ale za to te muffiny wywołują uśmiech na twarzy, który działa na człowieka, jak słońce na naturę. :)

     
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook