RSS
 

Vinne muffiny – Red wine chocolate muffins

26 lut

Po ostatnim weekendzie zostało mi trochę wina, a że nie miałem akurat ochoty żeby je wypić, ale nie chciałem żeby zwietrzało, postanowiłem zużyć je w innym celu. Padło na muffiny, jako że ostatnio są moim ulubionym wypiekiem. Tak jak przypuszczałem, wino w większości wyparowało podczas pieczenia i nie dało się go bardzo wyczuć w gotowych muffinach, ale surowe ciasto uderzało do głowy :) Za to wino podkreślało smak kakao w muffinach, które trzeba przyznać, okazałe się całkiem smaczne. A podczas pieczenia całą kuchnia pięknie pachniała kakaem i czerwonym winem. Mogę tylko polecić!

 Wine muffins

Składniki:1 szklanka czerwonego wina
1 szklanka mąki
1/3 szklanki kakao
1/2 szklanki brązowego cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
2 jajka
1/4 szklanki oleju roślinnego
1 łyżeczka cukru wanilinowego
rodzynki
…. Ingredients:1 cup red wine
1 cup flour
1/3 cup cocoa powder
1/2 cup brown sugar
1 tsp baking powder
pint of salt
2 eggs
1/4 cup vegetable oil
1 tsp vanilla sugar
raisins

Tradycyjnie przy pieczeniu muffinów, najpierw wymieszaj w jednej misce składniki suche ze suchymi, w drugiej mokre z mokrymi, a następnie wszystko razem :) W tym przepisie użyłem wina zamiast jogurtu, które wyśmienicie podkreśliło smak czekolady. Nie bój się, upieczonym muffinem się nie upijesz, możesz więc śmiało zabrać go do pracy :) No chyba, że spróbujesz również surowego ciasta… Po wymieszaniu składników wlej ciasto do formy albo posmarowanej masłem z bułką tartą albo wyłożone papilotkami. Wstaw blachę na 2o minut lub do suchego patyczka do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i rozkoszuj się zapachami w kuchni :)

Traditionally, while baking muffins, mix first all dry ingredients in one bowl and all wet ingredients in the second bowl, and then mix them all together :) In this recipe I used wine instead of yogurt, which perfectly accentuated the taste of cacao. Do not be afraid, baked muffin won’t get you drunk, so don’t worry and take them to work :) Well, unless you try the dough… After mixing the ingredients put dough into buttered mold with breadcrumbs or paved with muffin cups. Insert plate for 2o minutes (or until dry stick) in the oven preheated to 200C degrees and enjoy the wonderful smells in the kitchen :)

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook