RSS
 

Oh my Pumpkin! – krem z dyni z prażonymi pestkami

29 paź

Chciałbym zaprezentować Ci krem z dyni na tegoroczne Halloween, które u nas w Polsce nie jest może jakoś specjalnie obchodzone – trudno się dziwić, jest to w końcu amerykański zwyczaj.. ale zawsze szukam pretekstu do ugotowania czegoś, czego nie gotuję na co dzień. Zupy z dyni nigdy wcześniej nie robiłem, ale chyba zacznę, ponieważ przepis ten muszę przyznać nieskromnie jest tak dobry, że od razu stał się moim ulubionym :)

 I would like to share with you the pumpkin cream soup for this Halloween. In Poland it isn’t celebrated in any special way - no surprise, in the end it’s the American holiday .. but I’m always looking for an excuse to cook something I do not cook every day. I’ve never done before Pumpkin soup , but I guess I’ll start to do it more often, because I honestly have to admit it is so good that it immediately became my favorite one :)

Składniki:400g dyni pokrojonej w kostkę
Bulion lub 1 kostka rosołowa
1 cebula
2 ziemniaki
2 ząbki czosnku
2 łyżki jogurtu greckiego
1 łyżka masła
2 łyżki pestek dyni
Pieprz
Zioła prowansalskie
 …. Ingredients:400g diced pumpkin
Broth or 1 broth cube
1 onion
2 potatoes
2 cloves of garlic
2 tbs Greek yogurt
1 tb butter
2 tbs pumpkin seeds
pepper
Herbes de Provence

Poszatkuj cebulę i rozetrzyj czosnek, po czym podsmaż je do zeszklenia na maśle. Uważaj jednak, żeby masło się nie przypaliło, gdyż zepsuje to smak całej zupy. Po chwili dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki i dynię. Dzięki skrobi w sobie zawartej, ziemniaki zagęszczą zupę (dlatego do zagęszczania potraw używa się właśnie mąki ziemniaczanej). Całość duś około 5 minut, po czym dodaj bulion i gotuj wszystko na małym ogniu około 30-35 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę pieprzu oraz ziół. Następnie potraktuj zupę blenderem, aby powstał krem o jednolitej konsystencji i dodaj jogurt grecki do smaku. Aby jeszcze bardziej podkreślić smak dyni, możesz dodać pestki dyni, które samodzielnie możesz uprażyć na patelni oraz dodać na końcu kilka kropel oleju z dyni (olej jednak nie jest obowiązkowy, ale pestki polecam).

Chop the onion and crush garlic, then sauté them in butter. Beware, however, that the butter does not singe, because it will spoil the taste of the whole soup. After a while, add the diced potatoes and pumpkin. The starch contained in the potatoes thickens the soup (so to thicken dishes use just the starch). The whole simmer about 5 minutes, then add broth and cook everything on low heat for about 30-35 minutes. At the end of cooking, add a pinch of pepper and herbs. Then blend the soup to form of a homogenous cream and add Greek yogurt to taste. To further emphasize the pumpkin flavor, add pumpkin seeds, which you can alone roast in a pan and add at the end few drops of  pumpkin oil (oil, however, is not mandatory, but seeds are fully recommended).

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook