RSS
 

Kulajda

06 kwi

Dawno nie gotowałem zupy. A zupą, która mi się kojarzy mniej lub więcej ze Świętem Wielkiej Nocy w Czechach jest Kulajda. W Polsce zrobiłbym pewnie żurek z białą kiełbasą i jajkiem, na który zaprosiła mnie Kasia :) Ale z braku laku i zakwasu postanowiłem ugotować właśnie kulajdę. Ze świętami kojarzy mi się dlatego, że ma jajka oraz koperek, który nadaje zupie taki wiosenny, zielony wygląd. Przepisów na kulajdę jest mnóstwo – każda rodzina ma swój sprawdzony.

Składniki:2 garści pieczarek
400g ziemniaków
1 jajko
sól, pieprz, kminek
1 mały pęczek koperku
2 łyżki mąki
100ml śmietanki
100ml śmietany 12%
ocet
…. Inredients:2 handfuls of mushrooms
400g potatoes
1 egg
salt, pepper, cumin
1 small bunch of dill
2 tblsp. flour
100ml whipped cream 30%
100ml sour cream 12%
vinegar

 

Pokrojone pieczarki zalej mniej więcej litrem osolonej wody. Chwilę później, gdy woda już się zacznie gotować, dodaj kminek i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj je około 15 minut lub dopóki będą miękkie (generalnie to trwa właśnie kwadrans). W osobnym naczyniu wymieszaj słodką śmietankę z mąką, dodaj do zupy i gotuj przez chwilę. Następnie dodaj kwaśną śmietanę 12%, a później koperek. Chwilę później wbij do zupy jajko i dokładnie wymieszaj. Pod koniec gotowania dodaj jeszcze sól i ocet do smaku. Ocet nie jest obowiązkowy, ale zupa smakuje lepiej, gdy go dodasz.

Put sliced mushrooms into approximately one liter of salted water. After a while when the water starts to boil, add the cumin and diced potatoes. Cook them for about 15 minutes or until they are soft (generally it takes just fifteen minutes). In a separate bowl, mix the sweet cream with flour, add to the soup and cook for a minute. Then add the sour cream (12%) and then dill. Moments later add a raw egg to the soup and mix thoroughly. At the end of cooking, add some salt and vinegar to taste. Vinegar is not mandatory, but the soup tastes better when you add it. Enjoy! :)

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook