RSS
 

Mleko krówkowe

18 sty

Myślałem nad nowym przepisem na śniadanie i podczas rutynowego przeglądania zasobów w szafkach znalazłem krówki. I tak mnie jakoś napadło, żeby coś z nimi zrobić :) Słodkiego na śniadanie się generalnie nie jada, choć już zdarzały mi się ciasta lub torty jako pierwszy posiłek dnia :) Pamiętam jak w jednym z moich ulubionych filmów „Totalna Magia” z Nicole Kidman i Sandrą Bullock jadało się tam tort czekoladowy na śniadanie. Cóż za niecodzienność :) Tak czy inaczej tortu krówkowego nie zrobiłem, choć pewnie jeszcze kiedyś zrobię i to w niedalekiej przyszłości, jednak napadło mnie zrobienie mleka krówkowego, jako że nie widziałem tego nigdzie. Ciekawość co do smaku wzięła górę nad śniadaniem, także wsunąłem później jeszcze jakieś kanapki, ale opłacało się. Mleko okazało się BOSKIE! Przynajmniej dla mnie, jako że uwielbiam wszystko co słodkie :)

I was thinking about new recipe for breakfast and while I was looking in the shelves I’ve found krowki, and then I got an idea to do something with them :) You don’t actually eat sweets for breakfast, although I’ve already had cakes few times as a first meal of the day :) I can remember one of my favourite movies – Practical Magic with Sandra Bullock and Nicole Kidman they were having chocolate cakes for breakfast. What a great idea :D Anyway, i didn’t make a krowki cake, but I’m pretty sure I’ll make it someday, but I made a krowki milk, as I haven’t see it anywhere before I thought it might be interesting idea :) So the curiosity took over the breakfast so I’ve had few sandwiches later, but it was worth it. The milk was AWESOME! At least for me, as I love everything, what is sweet :)

Składniki: 

1 szklanka mleka
5 krówek

…. Ingredients: 

1 glas milk
5 krowek

Do garnuszka wlej mleko oraz wrzuć krówki, najlepiej pokrojone, żeby się szybciej rozpuściły. Podgrzewaj na małym ogniu, co chwilę mieszając, żeby krówki nie przywarły do dna. Po kilku minutach mleko będzie już gotowe – podawaj je na ciepło.

Pour the milk into the pot and put them krowki, cut, so they’ll melt faster. Cook it on low heat, stirring it the whole time, so the krowki won’t stick to the pot. After few minutes the milk will be ready – serve it hot.

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~John

    7 sierpnia 2013 o 00:17

    This looks so good! I for one think that sweets at breakfast is absolutely fine.

     
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook