RSS
 

Frankfurter Grüne Soße

21 kwi

Czy Ty wiesz, jaki dziś mamy dzień? Ba, że wiesz. Wielki Czwartek. A czy wiesz, że za naszą zachodnią granicą, w Niemczech nie obchodzi się Wielkiego Czwartku, lecz Gründonnerstag, czyli Zielony Czwartek? W wielu chrześcijańskich rodzinach jest tradycją, że w ten dzień je się na zielono. I tak właśnie warzywa jak kalarepa, ogórki, brokuły czy szpinak goszczą w ten dzień częściej na niemieckich stołach niż zwykle. Z tej okazji chciałbym Ci przedstawić dziś przepis na Frankfurter Grüne Soße. Jako germanista poczuwam się wręcz do obowiązku Ci go opisać :)

Składniki:
300g świeżych ziół (szczypiorek, pietruszka, trybula, estragon, lubczyk, rzeżucha, szczaw, koperek, itd.)
2-3 średnie cebule
4 jajka ugotowane na twardo
2 łyżki stołowe oliwy (lub oleju z pestek winogron)
1 łyżka stołowa octu
250g kwaśnej śmietany
150g jogurtu
cukier, pieprz, sól

Jeśli chodzi o zioła, to mieszanka musi składać się z przynajmniej 7 ziół. Nie wszystkie łatwo jest dostać w sklepie, szczególnie o tej porze roku, ale można dodać również inne zielone zioła. Najłatwiej będzie chyba z rzeżuchą, którą każdy pewnie ma u siebie w domu zasianą na święta :)
Na początku trzeba oczywiście dokładnie umyć i osuszyć zioła. Następnie posiekaj je z cebulami, możliwie jak najdrobniej i wymieszaj z olejem, octem, jogurtem i śmietaną. Całość dopraw solą i pieprzem i odstaw odkryte na przynajmniej 1 godzinę w chłodnym miejscu do naciągnięcia. Następnie grubo pokrój jajka i dodaj do mieszanki. Całość dopraw ponownie pieprzą, solą i cukrem i odstaw na kolejne 15 minut. Podawaj najlepiej z kartoflami w mundurkach :)

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook