RSS
 

Christmas Rock

29 gru

Dziś mam dla Ciebie przepis na szybki, łatwy i smaczny blok świąteczny. Idealny, gdy nie masz czasu na pieczenie lub ślęczenie z zegarkiem przy piekarniku. Jest to świąteczny upgrade Czeko-bloku, inspirowany przepisami Nigelli Lawson :)

Składniki:
200g gorzkiej czekolady (co najmniej 70% kakao)
150g mlecznej czekolady
3/4 kostki masła
4 łyżki miodu
150g orzechów nerkowca
200g ciasteczek amaretti lub ciastek korzennych "Spekulatius"
90g pianek jojo
125g skórki pomarańczowej
[Listonic]

W rondelku podgrzej czekoladę, masło i miód aż do uzyskania płynnej masy o jednolitej konsystencji. Mieszaj co chwilę, żeby uniknąć przypalenia czekolady (później ciężko schodzi). Miód stanowi idealny łącznik między czekoladą i masłem i nada masie świątecznego aromatu.  Odstaw następnie rondelek w chłodne miejsce, by masa ostygła.
Pianki jojo pokrój na drobno (około 1 pianka na 4). Jest z tym trochę zabawy, ale możesz przy okazji trochę pianek wszamać :) Orzechy i ciastka wsyp do worka, zawiń w szmatkę i zdziel wałkiem kilka razy, aż się rozkruszą, ale nie na drobny pył :) Wymieszaj wszystkie suche składniki i wlej płynną masę czekoladową. Teraz dokładnie mieszaj, aż wszystko się ze sobą zespoli i przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli nie masz papieru, użyj jednorazowej formy (za dużo jest zabawy z myciem formy) i włóż ją do lodówki na godzinę. Przed podaniem posyp cukrem pudrem. Zasmakuje nawet najwybredniejszym smakoszom :)
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook