RSS
 

Naoczne

16 gru

Dziś mam dla Ciebie 5 i ostatni już przepis urodzinowy od Psycha. Przepis ten jest też dość specyficzny, bo widać po nim jego autora :) Fotki na chwilę obecną niestety nie mam i nie zapowiada się póki co na to, żebym w najbliższym czasie ją zamieścił. Ale jak już będę ją mieć, wgram ją na pewno.

Składniki:
3-5 jabłek
2-4 białek z jajek
cukier
cukier wanilinowy
bułka tarta
goździki
A przygotowanie?
"hmmm, mniej więcej tak… pokrojone jabłka podgotuj krótko - tyle ile ich się zmieści na płasko na blasze ;]
do gotujących się jabłek dodałem [chyba cukier] i na pewno trochę wanilii i może goździka. Wsyp jabłka na formę do pieczenia i polej je pianą z jajek z dodatkiem bułki tartej i wanilii. Piana była chyba z 2 [albo 4] jajek… tyle ile trzeba, żeby całość pokryć ;] … a bułki tartej jakieś 2 łyżki… nie za dużo. I cukier i cukier waniliowy! Ja jestem kucharz… domowy… z doświadczeniem… więc robię też "na oko""
A Ty mi uwierz "na słowo" i najpierw ubij pianę na sztywno, później stopniowo, łyżkami dodawaj bułkę, cukier i cukier waniliowy, żeby się piana nie zmarnowała. O czym kucharz domowy nie wspomniał? O piekarniku :) Wstaw całość do piekarnika rozgrzanego do ok. 180 stopni i piecz deser do godziny czasu. Jak wszystko zarumieni się na złoty kolor i piana będzie w miarę krucha, możesz wyjąć ciasto z piekarnika, bo wydaje mi się, że w tym przypadku zabawa w patyczki nie ma większego sensu. A później.. smacznego :)
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook